خورشید به‌ عنوان یک رآکتور هسته‌ای طبیعی، بسته‌های کوچکی از انرژی به نام فوتون را آزاد می‌کند، فوتون‌ها در مدت‌ زمان تقریبی ۸/۵ دقیقه فاصله‌ی ۱۵۰ میلیون کیلومتری خورشید تا زمین را طی می‌کنند. این ذرات برای تولید انرژی خورشیدی سالانه و برآورده ساختن نیازهای انرژی جهانی کافی هستند.

انرژی خورشیدی منحصربه‌فردترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی‌های موجود در زمین است. انرژی خورشیدی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل گردد. به‌طور کلی انرژی متصاعد شده از خورشید در حدود ۱٫۳ x 10۱۸ ژول در ثانیه است.

استفاده ازمنابع عظیم انرژی خورشید برای تولید انرژی الکتریسته، استفاده دینامیکی، ایجاد گرمایش محوطه‌ها و ساختمان‌ها، خشک کردن تولیدات کشاورزی و تغییرات شیمیایی و… اخیراً شروع گردیده‌است.

بطور کلی می توان استفاده از انرژی خورشیدی را به دو دسته تقسیم نمود:

  • استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف خانگی، صنعتی و نیروگاهی
  • تبدیل مستقیم پرتوهای خورشیدی به الکتریسیته به وسیله تجهیزاتی به نام فتوولتائیک

یکی از اقتصادی ترین روش های استفاده از انرژی خورشیدی، تهیه آب گرم بهداشتی در منازل و اماکن عمومی است؛ به خصوص در مکان هایی که مشکل سوخت رسانی وجود دارد. اگر ظرفیت این سیستم ها افزایش پیدا کند، می شود از آن ها در حمام های خورشیدی هم استفاده کرد. با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران، تعداد زیادی آب گرم کن خورشیدی و چند حمام خورشیدی در نقاط مختلف کشور از جمله استان های خراسان، سیستان و بلوچستان و یزد نصب و راه اندازی شده است.

موقعیت ایران از نظر میزان دریافت انرژی خورشیدی:

ایران در بین مدارهای ۲۵ تا ۴۰ درجه عرض شمالی قرار گرفته است و در منطقه ای واقع شده که به لحاظ دریافت انرژی خورشیدی در بین نقاط جهان در بالاترین رده ها قرار دارد. میزان تابش خورشیدی در ایران بین ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمین زده شده که البته بالاتر از میزان متوسط جهانیست. در ایران به طور متوسط سالیانه بیش از ۲۸۰ روز آفتابی گزارش شده است که بسیار قابل توجه و مناسب میباشد.

مزایای استفاده از انرژی خورشیدی:

  • پاک و بدون آلودگی (حذف انتشار گاز های گلخانه ای از جمله دی اکسید کربن.
  • بی پایان.
  • رایگان و در دسترس بودن این انرژی.
  • کاهش مصرف سوخت های فسیلی.
  • هزینه کم تولید در طولانی مدت و هزینه کم نگهداری از تأسیسات تولید اون
  • امن و بی خطر بودن