تصفیه هوا و انواع آن؛ هر آنچه که در مورد تهویه هوا باید بدانید

فریبا مکتبی
1,256 بازدید

روش‌های تصفیه هوای متداول

دستگاه تهویه هوای خانگی یک سیستم کم مصرف برقی است و نمونه‌های موجود در بازار، شامل 3 دسته تقسیم می‌شود:

 • سیستم‌های تصفیه هوای غیرفعال

در این روش از تصفیه هوا، هوای محیط به وسیله فن، وارد دستگاه می‌شود و با رد شدن از فیلتر‌های درون دستگاه، آلاینده‌های موجود در دستگاه جذب فیلترها می‌شوند و هوای پاک از سمت دیگر دستگاه خارج می‌شود.فیلتر هپا را می‌توان از جمله روش‌های غیرفعال دانست، چراکه یک فیلتر الیافی‌ است و با جذب ذرات خطرناک در محیط به تهویه هوا، می‌پردازد.

 • سیستم‌های تصفیه هوای فعال

در این روش دستگاه، مواد جدیدی مانند اُزون تولید می‌کند و این مواد را وارد محیط می‌کند، مواد جدید با مولکول‌های آلاینده محیط واکنش می‌دهند و آن‌ها را تبدیل به مولکول‌های بی‌خطر می‌کنند.لامپ UV و فیلتر کاتالیستی را می‌توان از جمله روش‌های فعال دانست، که هوایی را جذب نمی‌کنند و فقط با تولید مواد جدید، مولکول‌های آلاینده را بی‌خطر می‌سازند.

 • سیستم‌های یکپارچه تهویه، تصفیه و تعویض هوا

عملکرد این نوع دستگاه ها ضمن تهویه و تصفیه هوا همراه با حفظ دمای داخل ساختمان می‌باشد به شکلی که هوا در سیکل رفت و برگشت از مسیرمبدل حرارتی داخل دستگاه عبور کرده و از طریق تبادل حرارت ایجاد شده در مبدل، همواره دمای داخلی بدون تغییر باقی می‌ماند، به شکلی که در زمستان هوای گرم و در تابستان هوای خنک داخل ساختمان به هیچ عنوان حدر نرفته و تا 95 درصد به حفظ دمای داخلی کمک می‌کند. چنانچه در تابستان هوای بیرون آلوده نبوده و از دمای مطلوبی برخوردارباشد، با تنظیم دستگاه بصورت بای پس، فقط هوای کهنه داخل به بیرون هدایت و هوای بیرون بصورت مستقیم وارد ساختمان می‌شود.

انواع مدل‌های مختلف دستگاه تهویه و تصفیه هوا

برای خرید دستگاه‌های تصفیه هوا، باید توجه داشت که این دستگاه‌ها، به طور کلی از نظر ابعاد و کارایی مدل‌های مختلفی دارند و برای مکان‌های متفاوتی مناسب هستند. برخی از این دستگاه‌ها، به صورت مدرن‌تر قابلیت نصب اپلیکیشن رو موبایل و کنترل از راه دور را به شما می‌دهند و برخی دیگر، دارای ویژگی تولید بخور هستند که در فصل‌های سرد سال به مرطوب کردن محیط کمک می‌کند، بعضی از این دستگاه‌ها دارای حس‌گر می‌باشند. داشتن آپشن‌های بیشتر در هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا، به طور مستقیم بر قیمت تهویه و تصفیه هوای خانگی تاثر گذار است که البته برخی ازین ویژگی‌ها کاملا به کارایی بیشتر دستگاه کمک می‌کنند.

اگر شما در شهر های بزرگ و صنعتی زندگی می‌کنید که شاخص آلودگی در این شهرها بیشتر است و یا اینکه در منزل افرادی با بیماری‌های قلبی  و تنفسی و … دارید و به دنبال یک دستگاه تصفیه هوای خانگی با ظرفیت‌های مختلف  همراه با هوای تازه هستید، ما در این مقاله دو مدل از بهترین‌ها و پرفروش‌ترین مدل‌های تهویه هوای خانگی را به شما معرفی می‌کنیم.

دستگاه‌های تهویه، تصفیه و تعویض هوای آریاتیس

سیستم‌های تهویه و تصفیه هوای آریاتیس هوای تازه را از بیرون گرفته و با کمک فیلترهای موجود در این دستگاها آلودگی های بیرونی را تصفیه کرده و اکسیژن پاکیزه و تازه را بدون تغییر در دما، رطوبت و بدون آلودگی در فضای منزل منتشر می‌کند.

همچنین با استفاده از این نوع دستگاه ها هوای کهنه داخل ساختمان به بیرون هدایت شده و همزمان با هوای تازه و پاکیزه تعویض می‌شود.دستگاه های تهویه و تصفیه هوای آریایس در مدل‌ها و ظرفیت‌های مختلف به صورت دیواری و سقفی قابل نصب می‌باشد.

تهویه هوا مدل سقفی

این نوع دستگاه به صورت سقفی و در فضای سقف کاذب قابل نصب می‌باشد و بعنوان سیستم مرکزی برای یک واحد از مساحت 100 متر مربع الی 150 متر مربع قابل استفاده می‌باشد.

 

تهویه هوا مدل دیواری

این نوع دستگاه به حالت افقی در داخل دیوار قابل نصب بوده و برای یک واحد با مساحت 50 متر مربع مناسب می‌باشد. همچنین می‌توان از یک دستگاه بصورت جداگانه و یا چند دستگاه بصورت جفت برای تهویه هوا استفاده نمود.

از دیگر مدل‌های متداول تصفیه هوا با ظرفیت‌ها و توان‌های کمتر می‌توان به مدل های زیر اشاره کرد:

دستگاه تصفیه هوای رو میزی

دستگاه تصفیه هوا مدل رومیزی، ابعاد کوچک و مناسبی دارد و می‌توان به راحتی از آن برای هر نقطه منزل یا محیط کار که گردش هوای خوبی دارد استفاده کرد و همچنین حمل آن نیز بسیار آسان است.

تصفیه هوای رومیزی

دستگاه تصفیه هوای ایستاده

تصفیه هوای ایستاده، ابعاد بزرگ‌تری دارد و در منازل و ادارات یا مطب پزشکان استفاده می‌شود. برخی از انواع تصفیه‌هوای ایستاده دارای قابلیت تولید بخار و حس‌گر نیز می‌باشند که در این صورت قیمت دستگاه تصفیه هوا بیشتر می‌شود.

تصفیه هوای ایستاده

دستگاه تصفیه هوای همراه

دستگاه تصفیه هوای گردنی به این صورت طراحی شده‌ است که می‌تواند به راحتی به دور گردن شما آویزان شود و هرکجا که هستید با تولید یون‌های منفی، هوای پاکیزه را برای فضای تنفسی شما به ارمغان آورد.

تصفیه هوای همراه

 

دستگاه تصفیه هوای ماشینی

از آنجا که خیابان‌ها دارای هوای بسیار آلوده ای هستند، خرید دستگاه تصفیه هوای ماشینی از پر کاربردترین نوع تصفیه هوا است. توجه داشته باشید، که دستگاه تصفیه هوای درون اتوموبیل نباید در معرض نور خورشید یا حرارت بالا قرار گیرد.

تصفیه هوای ماشین

فیلتر‌های تهویه هوای خانگی

دستگاه‌های تصفیه هوا، دارای چندین نوع فیلتر می‌باشند که هر کدام از فیلتر‌ها، به کیفیت پاک‌سازی هوای محیط، کمک شایانی می‌کنند. در ادامه به معرفی این فیلتر‌ها می‌پردازیم.

 • پیش فیلتر
 • فیلترهای پنلی (پلتید Pleated)
 • فیلتر­های کیسه‌ای
 • پلاسما
 • کربن فعال
 • هپا
 • UV
 • هگا
 • نانو پلاسما
 • یون منفی

معرفی دقیق کارکرد هرکدام از این فیلتر‌ها، شما را با عملکرد کلی دستگاه تهویه هوای خانگی، آشنا می‌کند.

پیش فیلتر

این فیلتر که درون دستگاه قرار می‌گیرد و قابل شست و شو می‌باشد، وظیفه جذب انواع ذرات معلق و درشت هوا را دارد. ذراتی مانند موی حیوانات و ذرات آلرژی‌زا.

فیلترهای پنلی (پلیتد Pleated)

این فیلترهای کلاس G2-G1-G3-G4 مطابق با استاندارد EN 779 یکبارمصرف با مواد مصنوعی (سنتتیک) هستند که به عنوان پیش فیلتر در تهویه هوا به کار می‌روند.این فیلترها اکثرا به‌عنوان اولین یا دومین جایگاه در جایی که هوا وارد دستگاه می‌شود، قرار می­‌گیرند.

فیلترهای پلیتد عموما از الیاف پلی‌استر ساخته می‌شوند اما انواع دیگری از این نوع فیلتر­ها وجود دارد که از پلی پروپلین، پلی اورتان و فلزی نیز ساخته شده‌اند. قاب فیلترها از استیل، گالوانیزه، پی‌وی‌سی یا فایبرگلاس است. به دلیل ساختار زیگزاگی، این نوع فیلترها انسجام سطح بالایی دارند و برای تصفیه ذرات با اندازه بزرگ‌تر از 5 تا ده میکرون بکار می‌روند.

فیلترهای کلاس G1 و G2 با راندمان عملکرد 65 الی 80 درصد و فیلترهای کلاس G3 و G4 با راندمان 80 الی 90 درصد در دستگاه های تهویه و تصفیه هوا استفاده می‌شوند.

فیلتر­های کیسه‌ای (بگ فیلتر)

این فیلتر­های کلاس M5-M6-F7-F8-F9 مطابق با استاندارد EN 779 ، بعد از پیش فیلترها و قبل از کویل­ ها در دستگاه تهویه هوا قرار می­‌گیرند. پارچه فیلتر به شکل کیسه‌هایی در کنار هم قرار گرفته است. جنس این فیلتر ها از الیاف مصنوعی که غیر قابل شست‌وشو است ساخته شده که جنس قاب این فیلتر ها از استیل، گالوانیزه، پی‌وی‌سی یا فایبرگلاس می‌باشد. این فیلترها مناسب تصفیه ذرات معلق یک تا پنج میکرونی بوده و ازدسته فیلترها باراندمان بالا می‌باشند.

عموماً راندمان این فیلترهای کلاس M5و M6 از 40 تا 80 درصد و فیلترهای کلاس F7,F8,F9 از 80 تا 95 درصد متغیر است.

فیلتر پلاسما (‌ESP)

فیلتر پلاسما، دارای خاصیت بار الکتریکی (الکتریسیته ساکن) می‌باشد. این خاصیت به فیلتر امکان جذب بیشتر ذرات معلق هوا را می‌دهد.

فیلتر کربن فعال

فیلتر کربن فعال Active، خاصیت جذب کنندگی انواع گاز‌های سمی مانند، فرم آلئید، H2S ،NH3، همچنین انواع بوها مانند بوی سیگار را دارا است.

فیلتر هپا

فیلتر هپا، قابلیت جذب 97.99 درصد ذرات موجود در هوا را دارد که باعث شفافیت و پاکیزه‌گی هوا می‌شود. بعد از عبور جریان هوا از این فیلتر، ذرات معلق در این فیلتر گیر می‌کنند. کارایی این فیلتر تحت تاثیر ضخامت فیلتر و قطر فایبر‌های آن بستگی دارد. فیلتر هوا در دستگاه تصفیه هوا، با قابلیت جذب ویروس و باکتری و ذرات کوچک‌تر از 0.1 میکرون، کاربرد مهمی در بیمارستان‌ها، اتاق عمل و محیط‌های تمیز دارد.

لامپ اشعه ماورا بنفش‌(UV)

لامپ اشعه فرا بنفش (UV)، با تولید اشعه UV، خاصیت ضدعفونی کننده‌گی قوی در برابر میکرو ارگانیسم‌های موجود در محیط نظیر، باکتری، ویروس و قارچ دارد. لامپ UV میتواند تا 97.6 درصد باکتری‌ها رو جذب کند و با طول موج 245mm، به طور موثری آنها را نابود کند. داشتن آپشن UV، مختص به همه دستگاه‌ها نیست و قیمت تهویه و تصفیه هوای خانگی دارای این آپشن کمی متفاوت است.

فیلتر هگا دی‌اکسید تیتانیوم یا کاتالیزور نوری Tio2

فیلتر هگا، از ماده نیمه رسانای دی‌اکسید تیتانیوم تشکیل شده، و در کنار لامپ مولد UV، از جدیدترین و به‌ روز‌ترین فیلتر‌های کاربردی در دستگاه تصفیه هوای خانگی هستند. فیلتر هگا جاذب آلاینده‌های گاز‌ی و بخار‌های شیمیایی بنزین و آلاینده‌های تولید شده توسط خودرو‌ها است. همچنین مانع از فعال شدن ویروس می‌شود.

فیلتر نانو پلاسما

فیلتر نانو با قابلیت جذب الکتریکی ذرات موجود در هوا، مانع از گردش دوده و ذرات آلرژی‌زا در هوا می‌شود. ‌ذرات نانو با جذب ذرات حساسیت‌زا و به منظور حذف آلودگی‌‌های محیط، می‌توانند جذب الیاف پرده‌ها و مبل‌ها شوند. داشتن فیلتر نانو پلاسما بر قیمت تهویه و تصفیه هوای خانگی تاثیر گذار است.

فیلتر مولد یون منفی

بیشتر آلاینده‌های محیطی به صورت مثبت، باردار هستند و یون‌های منفی، به صورت منفی باردار هستند. با جسبیدن یون‌ منفی به ذرات آلاینده مثبت‌، آن‌ها را سنگین می‌کنند و بدون خطر آفرینی برای سلامت انسان به زمین فرود می‌آیند. نکته قابل توجه این است که، درصورت تولید نشدن یون‌های منفی، امکان معلق شدن دوباره ذرات آلاینده با بار مثبت، مجددا وجود دارد. به طور کلی یون‌های منفی تاثیر مثبتی بر سیستم تنفسی ما می‌گذارند.

تجربه تنفس هوای پاک با آریاتیس

دستگاه تصفیه هوا، پاکیزگی هوایی که هر روز تنفس می‌کنید را تضمین می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر جهت خرید دستگاه تصفیه هوا، یا اطلاع از قیمت تهویه و تصفیه هوای خانگی، می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. تمامی دستگاه‌های تهویه هوای خانگی موجود در فروشگاه آریاتیس، با 5 سال خدمات پس از فروش و 2 سال ضمانت کتبی به فروش می‌رسند.

سوالات متداول در مورد دستگاه تهویه هوا و تصفیه

بهترین مکان برای گذاشتن دستگاه تصفیه هوا کجاست؟

شما می توانید تهویه هوا را هرکجا که مایل هستید قرار دهید، فقط بهتر است این دستگاه، نزدیک مکان‌های سرویس بهداشتی، آشپزخانه و مکان های دارای فن هواکش نباشد.

آیا دستگاه تهویه هوا باعث گرمایش یا سرمایش محیط می‌شود؟

خیر، دستگاه تصفیه هوا به هیچ عنوان تاثیری در دمای محیط ندارد. تنها برخی از نمونه‌های آن قابلیت ایجاد بخور را دارند که در فصل سرما و خشک هوا می‌تواند ویژگی مثبتی باشد.

فیلتر‌های دستگاه تصفیه هوا هرچند وقت یکبار باید عوض شوند؟

تعویض فیلتر‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد اما به طور کلی بهتر است؛ فیلتر هپا هر 12 تا 18 ماه، فیلتر کربن هر 3 تا 6 ماه، پیش فیلتر هر 30 روز یکبار، فیلتر دائمی هر 3 ماه یکبار شسته و تمیز شوند و در صورت آسیب دیدگی تعویض گردند.

بهترین انتخاب برای تهویه و تصفیه هوا کدوم نوع از دستگاه ها می‌باشد؟

بهترین دستگاه تصفیه هوا دستگاهی می‌باشد که تعویض هوای کهنه داخل با هوای تازه بیرون بدون ایجاد تغییر در دما و رطوبت هوا، یک هوای معتدل بدون آلودگی را برای کاربران به ارمغان بیاورد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دسته بندی بلاگ راهنمای خرید
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت