انواع سیستم‌های گرمایشی خانگی؛ کاربردها، مزایا و معایب

فریبا مکتبی
1,768 بازدید
انواع سیستم های گرمایشی

فهرست مطالب:

یکی از مهمترین موضوعات مورد اهمیت در هر خانه گرمایش و سیستم‌های گرمایشی است.

ما در این مقاله سعی داریم شما رو با انواع سیستم های گرمایشی خانگی آشنا کنیم پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

سیستم گرمایشی چیست؟

سیستم گرمایشی؛ تأسیساتی است که از انرژی گرمایی برای کنترل و حفظ درجه حرارت در سطح دلخواه مطلوب ما در خانه، اداره و ساختمان‌های دیگر استفاده می‌کند.

سیستم های گرمایشی به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می‌شوند.

 • سیستم های گرمایشی صنعتی 

در سیستم گرمایشی صنعتی از طریق بویلر های آب، دیگ های بخار، سیستم های خورشیدی، انرژی زمین گرمایی و سایر روش های متداول جهت تامین گرمایش برای مراکز بزرگ صنعتی استفاده میشود.

شما میتوانید در آینده نزدیک مقالات مربوط به سیستم های گرمایشی صنعتی  را در سایت آریاتیس به صورت کامل و جداگانه مطالعه فرمائید.

 • سیستم های گرمایشی خانگی

همانطور که در توضیحات فوق مشاهده کردید، سیستم ها و تاسیسات گرمایشی از زوایای مختلفی طبقه بندی می شوند. بنابراین، لازم است شما برای انتخاب سیستم گرمایشی مناسب خود، شناخت کاملی از انواع مختلف این طبقه بندی ها داشته باشید.

سیستم های گرمایشی از نظر آرایش تجهیزات

تاسیسات گرمایشی از نظر آرایش تجهیزات نیز ممکن است به دو دسته تقسیم ‌شوند:

1-سیستم گرمایشی مرکزی

2- سیستم گرمایشی تک واحدی یا بسته‌ای

1- سیستم گرمایشی مرکزی

 • تاسیسات گرمایشی موتورخانه

سیستم گرمایشی موتورخانه در ساختمانهای بزرگ و مجتمع ها بسیار رایج بوده و بعنوان یک سیستم گرمایشی مرکزی عمل میکند. رایج ترین نوع موتورخانه با استفاده از انرژی حاصل از سوخت های فسیلی (گاز و گازوئیل) جهت تامین گرمایش ساختمان میباشد و در بعضی مواقع از انرژی الکتریکی، خورشیدی و انرژی های تجدید پذیر نیز برای ایجاد گرمایش از طریق موتور خانه استفاده میشود.

 • سیستم گرمایشی چیلر

چیلر معمولا در ساختمانها وظیفه گرمایش و سرمایش را بعهده دارد و دارای ظرفیت های و مدلهای مختلفی میباشد. در واقع چیلر گرمایشی از لحاظ ساختار همان چیلر سرمایشی است و با سیکل معکوس در عملکرد دستگاه و با استفاده از مبرد گرمایش یا سرمایش تولید میشود.

سیستم گرمایش چیلر
سازوکار سیستم گرمایشی چیلر

اجزا اصلی چیلرها بطور کلی اواپراتور، کندانسور و شیر انبساط میباشد و در مواردی از بویلر هایی برای ایجاد گرمایش بیشتر استفاده میشود.

 • تاسیسات گرمایشی سیستم هوشمند GHP

سیستم هوشمند GHP مخفف Gas Heat PumP است. و برای ایجاد گرمایش یا سرمایش صنعتی و خانگی استفاده میشود . عملکرد این دستگاه براساس سیکل تبرید تراکمی و یک موتور احتراق داخلی گازسوز میباشد. سیستم  GHP از یک یونیت خارجی و چند یونیت داخلی تشکیل شده است.

تاسیسات گرمایشی سیستم هوشمند GHP
عملکرد تاسیسات گرمایشی سیستم هوشمند GHP

انرژی مورد نیاز کمپرسورهای سیکل تبرید توسط یک موتور احتراق داخلی و با استفاده از گاز شهری میباشد.

2-سیستم گرمایشی تک واحدی یا بسته‌ای

 • تاسیسات گرمایشی پکیج گازی

پکیج گازی یکی از روشهای بسیار متداول برای گرمایش ساختمان در سالهای اخیر میباشد.پکیج های گازی با استفاده از گاز شهری با ظرفیت های مختلف تامین گرمایش میکنند یکی از مهمترین مزیت های پکیج گازی مدیریت مصرف با توجه به میزان نیاز و مستقل بودن سیستم گرمایشی برای هر ساختمان و یا آپارتمان میباشد. امروزه اکثر مجتمع های مسکونی یا اداری سیستم گرمایش پکیج را به موتورخانه ترجیح میدهند.

پکیج برقی شوفاژ با توان های مختلف با استفاده از برق با توجه به ظرفیت مورد نیاز استفاده میشود.

پکیج برقی شوفاژ

پکیج برقی علاوه بر مزیت های پکیج گازی بهترین گزینه برای مناطقی است که فاقد گاز شهری بوده و عملکرد با راندمان بسیار بالا و بی خطری را برای کاربران مهیا می سازد، همچنین قابلیت تنظیمات هوشمند جهت مصرف برق، تنظیمات برای گرمایش از کف یا رادیاتور، تنظیمات برتامه ریزی هفتگی و همچنین قابلیت اتصال به شبکه وای فای را نیز دارا میباشد.

 • تاسیسات گرمایشی گرمایش از سقف

گرمایش از سقف یکی از روشهای جدید و متداول ایجاد گرمایش در ساختمان ها است. این سیستم با استفاده از روش تابشی گرما را به سمت پایین منتشر نموده و با روش همرفت گرمایش ملایم و مطلوبی را برای محیط فراهم میکند. بطور کلی اجرای سیتم گرمایش از سقف یا بصورت لوله های آب گرم میباشد و یا با استفاده از المنت های برقی اجرا میشود . گرمایش از سقف میتواند در مصرف انرژی 20 الی 40 درصد صرفه جویی ایجاد کند.

با توجه به اینکه تمرکز گروه آریاتیس بر روی محصولات با تکنولوژی روز می‌باشد و تمامی محصولات ما از انرژی برقی و برخی از انرژی های تجدید پذیر استفاده می کنند، لازم می دانیم در ادامه به بررسی انواع تاسیسات گرمایشی برقی بپردازیم.


پیشنهاد می کنیم پربازدیدترین مقالات ما را بخوانید:

روش های متداول گرم کردن آب استخر

 معرفی انواع سیستم‌های سرمایشی

 انواع پکیج برقی شوفاژ

کاربرد گرمایش از کف برقی برای ویلا


6 نوع سیستم گرمایشی برقی

در اینجا اختصاصاً به بررسی انواع مختلفی از سیستم های گرمایشی برقی می پردازیم. همچنین به اختصار، کاربردها، مزایا و معایب انواع سیستم های گرمایش برقی را بیان می کنیم.

این سیستم ها عبارتند از:

1- تاسیسات گرمایشی؛ بخاری های تابشی برقی

بخاری تابشی برقی، از المنت با سیم های مقاومت الکتریکی یا لامپ های حرارتی برای گرم کردن مستقیم اتاق استفاده می کنند. برخی از انواع جدید این بخاری های تابشی، از تکنولوژی های روز اروپایی استفاده می کنند و مجهز به سیستم گرمایش مادون قرمز هستند.

هیترتابشی

برخی از مدل‌های این بخاری تابشی کم مصرف، توسط هیتر مادون قرمز، پس از روشن شدن در کمتر از 2 ثانیه گرمایی قوی و باورنکردی در محیط منتشر کرده، بیشترین جذب گرما را در بدن انسان و جاندارن ایجاد نموده و در عین حال میزان انتقال گرمای آن به اشیا بسیار اندک می‌باشد.

کاربرد بخاری تابشی برقی:

بخاری های برقی تابشی در محیط های مختلفی از جمله منازل، فضاهای بیرونی، اماکن ورزَشی، ادارات و فضاهای صنعتی استفاده می شوند. این بخاری ها، می توانند به عنوان منبع گرمای اولیه یا تکمیلی استفاده شوند.

مزایا:

بخاری های برقی تابشی کارآمد هستند و اتاق را به سرعت گرم می کنند. همچنین فضای زیادی را اشغال نمی کنند و به راحتی در مکان های مختلف نصب می شوند. نوعی از این بخاری های تابشی، گرمایش مادون قرمز دارند و مانند نور خورشید، گرمای آنها جذب بدن و اشیاء می شوند و گرمایش مطلوبی ایجاد میکنند. فواید سلامتی زیادی هم برای پوست و سلامت انسان و جاندارن دارند که می توانید در مقاله مزایای شگفت انگیز بخاری های تابشی برقی با فواید بخاری برقی تابشی بیشتر آشنا شوید.

معایب:

بخاری های تابشی برقی ممکن است گران باشند در برخی از مناطق که قیمت انرژی برقی، زیاد است مقرون به صرفه نیست. البته نسل جدید بخاری های تابشی برقی کم مصرف آریاتیس، این خلاء را پر کرده اند.

 

2- سیستم های گرمایشی؛ بخاری های دیواری برقی

بخاری دیواری برقی به عنوان منبع گرمای تکمیلی در خانه ها یا فضاهای کوچک و بزرگ استفاده می شوند.

بخاری برقی فن دار CK 20S

کاربردها:

بخاری های دیواری برقی مشابه بخاری های قرنیز برقی هستند، اما روی دیوار نصب می شوند.

مزایا:

خرید و نصب بخاری های دیواری برقی نسبتاً ارزان است. این بخاری ها همچنین نیازی به دودکش یا هواکش ندارند و استفاده و نگهداری آنها آسان است.

معایب:

بخاری های دیواری برقی نسبت به سایر انواع سیستم های گرمایشی کارایی کمتری دارند و ممکن است قیمت آن ها بالاتر باشد.

 

3- تاسیسات گرمایشی؛ گرمایش از کف برقی

سیستم گرمایش برقی را می توان در کف نصب کرد که به گرمایش از کف تابشی برقی نیز معروف است.

گرمایش از کف برقیسیستم گرمایش از کف، شامل نصب شبکه ای ازکابل های الکتریکی در کف ساختمان است که اتاق را از طریق گرمایش از کف زمین گرم می کند. انواع مختلفی از سیستم های گرمایش از کف برقی موجود است که هر کدام ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد خود را دارند. از این نوع سیستم گرمایشی، میتوان به صورت روکار و بعد از پایان مراحل ساخت، و یا قبل از احداث و به صورت توکار زیر سنگ، سرامیک یا پارکت ، استفاده نمود.

 

4- بخاری های قابل حمل برقی

بخاری های قابل حمل کوچک که می توانند در صورت نیاز در اتاق جابجا شوند. بخاری های روغنی، سرامیکی یا هالوژنی نمونه هایی از این بخاری‌ها می باشند.

توجه به این نکته ضروری است که سیستم‌های گرمایش الکتریکی معمولاً نسبت به سایر انواع سیستم‌های گرمایشی کارآمدتر ولی تا حدودی گران‌تر هستند، به ویژه در مقایسه با سیستم‌های گرمایشی که از گاز طبیعی استفاده می‌کنند. برای تعیین اینکه کدام نوع سیستم گرمایش الکتریکی برای خانه و سبک زندگی شما بهترین است، لازم است با یک متخصص مشورت کنید.

 

5- بخاری های قرنیز برقی  یا رادیاتورهای قرنیزی

از سیم پیچ های مقاومت الکتریکی برای گرم کردن هوا استفاده می کنند و سپس گرما را با استفاده از گرمایش همرفتی در فضای اتاق پخش می کنند.

کاربردها:

این بخاری ها معمولاً در اتاق ها یا فضاهای کوچکتر مانند اتاق خواب یا حمام استفاده می شوند، مکان هایی که موقتا در آن ها از وسایل گرمایشی استفاده می شوند. همچنین اغلب به عنوان گرمایش مکمل در خانه ها یا فضاهای بزرگتر استفاده می شود.

مزایا:

خرید و نصب بخاری های قرنیز برقی نسبتاً ارزان هستند و نیازی به دودکش یا هواکش ندارند. همچنین استفاده و نگهداری از آنها آسان است.

معایب:

بخاری های قرنیز برقی می توانند نسبت به سایر انواع سیستم های گرمایشی کارایی کمتری داشته باشند و ممکن است گران تر باشد. همچنین این نوع از سیستم گرمایشی برقی، فقط ناحیه اطراف خود را گرم می کنند و ممکن است گرمای یکنواختی در اتاق ایجاد نکنند.

 

6- سیستم گرمایشی شومینه

شومینه یکی از قدیمی ترین سیستم های گرمایشی برای فضای خانگی بوده و سوخت مورد نیاز آن بصورت سنتی چوب میباشد. اما به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی با استفاده از گاز و برق، مدلهای مختلف از شومینه گازی و شومینه برقی نیز وارد بازار مصرف شده اند. صرفه نظر از ایجاد گرمایش با استفاده از شومینه در فضای منزل، جنبه دکوراتیو و زیبایی آن برای کاربران بسیار حائز اهمیت میباشد.

 

انواع سیستم های گرمایشی بر اساس انرژی مورد استفاده برای تامین گرمایش

همانطور که می دانید، انواع مختلفی از سیستم های گرمایشی وجود دارد که با توجه به نوع انرژی مورد استفاده، مکانیزم عملکرد و نوع تکنولوژی بکار رفته در آن ها، کاملا متفاوت می باشند و ممکن است طبقه بندی های مختلفی هم داشته باشند. در آخرین دسته‌بندی، انواع سیستم گرمایشی را می‌توان بر اساس نوع انرژی استفاده شده و مکانیزم عملکرد، به چند دسته نقسیم نمود که عبارتند از:

 • بویلرها

آب یا بخار را گرم می کنند و سپس از طریق رادیاتورها یا سیستم های کف تابشی توزیع می شود.

 • سیستم های زمین گرمایی

از گرمای زمین برای گرم کردن خانه استفاده می کنند.

 • سیستم های گرمایش خورشیدی

از انرژی خورشید برای گرم کردن خانه استفاده می کنند.

 • سیستم های گرمایش الکتریکی

برای گرم کردن خانه از برق استفاده می کنند.

 • پمپ های حرارتی الکتریکی

از برق برای انتقال انرژی گرمایشی از هوا، زمین یا آبهای زیر زمینی به محیط مورد نظر استفاده می کنند.

 

کلام آخر

 انواع مختلف سیستم های گرمایشی برای اقلیم های مختلف، خانه‌های با اندازه مختلف و منابع انرژی مختلف، ممکن است متفاوت باشند. برای تعیین اینکه کدام نوع سیستم گرمایشی برای خانه و سبک زندگی شما مناسب است، قبل از اقدام به خرید، با کارشناسان متخصص آریاتیس، در این زمینه مشورت کنید. متخصصین ما در گروه آریاتیس، آماده پاسخ به سوالات شما عزیزان هستند.

سوالات متداول در مورد انواع سیستم های گرمایشی

۱. سیستم گرمایشی مرکزی چیست و چگونه کار می کند؟

سیستم گرمایشی مرکزی یک سیستم گرمایشی است که با استفاده از یک یا چند دستگاه گرمایشی مرکزی (مانند بخاری یا کولر گازی) گرمایی را تولید می کند و سپس با استفاده از لوله ها و رادیاتورها یا آبگرمکن ها، گرمای تولید شده را به اتاق ها منتقل می کند. در این سیستم، هوا به صورت مستقیم گرم نمی شود، بلکه از طریق انتقال حرارت از آب یا بخار به هوا، گرمای مورد نیاز تامین می شود.

۲. چه نوع سیستم گرمایشی بهتر است: گرمایش زمینی یا رادیاتور؟

کاملا بستگی به نیاز و شرایط خاص هر خانواده دارد. سیستم گرمایش زمینی یا

3. بهترین نوع سیستم گرمایشی خانگی کدام است؟

بهترین نوع سیستم گرمایشی، بستگی به متغیرهای مختلفی دارد، مانند نوع ساختمان، اندازه خانه، نوع منطقه زندگی، میزان بودجه و نیازهای گرمایشی خانواده دارد.

4. بهترین روش برای کاهش مصرف سیستم های گرمایشی کدام است؟

روش‌های مختلفی برای کاهش مصرف سیستم های گرمایشی وجود دارد که به طور کلی به دو دسته روش‌های ساختمانی و روش‌های عملیاتی تقسیم می‌شوند. در روش ساختمانی، از روش‌هایی مانند بهینه سازی عایق‌ها، تعویض درافتاب‌گیرها، نصب پنجره‌های دوجداره با استفاده از شیشه‌های انرژی‌زیست، بهینه سازی سیستم هوادهی و تهویه مطبوع و ... استفاده می‌شود. در روش عملیاتی، می‌توان با اجرای اقداماتی مانند تنظیم دمای سیستم گرمایشی، خاموش کردن سیستم گرمایشی در ساعاتی که اتاق خالی است، استفاده از کفش‌های گرم و پوشیدن لباس‌های گرم، کنترل رطوبت هوا و ... مصرف انرژی را کاهش داد. به طور کلی، بهره‌برداری بهینه از سیستم‌های گرمایشی ممکن است به کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های مرتبط با آن کمک کند.

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
دسته بندی سیستم گرمایشی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت