بخاری تابشی مادون قرمز و مزایای شگفت انگیز آن برای سلامتی

فریبا مکتبی
2,272 بازدید
مزایای شگفت انگیز بخاری تابشی مادون قرمز برای سلامتی

ممکن است کمی عجیب به نظر برسد که سیستم گرمایش خانه یا محل کار شما می تواند مزایای سلامتی داشته باشد (به غیر از گرم ماندن!) اما گرمای مادون قرمز برای مدت طولانی در بسیاری از اقدامات درمانی استفاده می شود. گرمای مادون قرمز که توسط بخاری تابشی مادون قرمز تولید می شود، همان گرمایی است که وقتی در یک روز گرم تابستان در بیرون هستید احساس خواهید کرد.

گرمای تابشی مادون قرمز به سرعت جذب بدن انسان و جانداران شده و همچنین هوای محیط را گرم میکند.

خواص درمانی بخاری تابشی مادون قرمز

بسیاری از متخصص های درمانگر، از مادون قرمز (مانند فیزیوتراپ‌ها برای تسکین درد) در درمان خود استفاده می‌کنند. همچنین در بسیاری از اسپاها،سالن های ورزشی و استخرها از سیستم های گرمایشی مادون قرمز با درنظر گرفتن فواید طبی آن استفاده می شود.

بخاری های مادون قرمز، نوعی سیستم گرمایشی هستند که از اشعه مادون قرمز برای گرم کردن فضاهای داخلی و فضاهای باز استفاده می کنند. برخلاف سیستم‌های گرمایش سنتی که برای گردش هوای گرم به همرفت متکی هستند، بخاری‌های مادون قرمز با انتشار گرمای سریع که توسط  افراد موجود در اتاق جذب می‌شود و آنها را مستقیماً گرم می‌کند. برای آشنایی با انواع بخاری و هیتر برقی، پیشنهاد می‌کنیم حتماً مقاله “معرفی انواع بخاری و هیتر برقی کم مصرف” را مطالعه نمایید.

مزایای بخاری تابشی مادون قرمز برای سلامت

یکی از مهم‌ترین مزایای سلامتی بخاری های مادون قرمز این است که می تواند گردش خون را بهبود بخشد. سیستم‌های گرمایش سنتی متکی به گردش هوای گرم است که هوا را خشک کرده و تنفس را برای افراد سخت‌تر می کند. از سوی دیگر، بخاری های مادون قرمز، جانداران و گیاهان را مستقیماً گرم می کنند، که می تواند به بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی در سراسر بدن کمک کند. این کارکرد، می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری هایی مانند آرتریت، آسم و سایر مشکلات تنفسی مفید باشد.

یکی دیگر از مزایای بخاری های مادون قرمز این است که می توانند به کاهش درد و انقباض عضلانی کمک کنند. بر اساس مطالعات تجربی و علمی، اشعه مادون قرمز به عمق بدن نفوذ می کند و این می تواند به کاهش التهاب و تسریع روند بهبود کمک کند. این قضیه می تواند به ویژه برای افرادی که از درد مزمن رنج می برند یا دارای شرایطی مانند فیبرومیالژیا یا آرتریت روماتوئید هستند مفید باشد.

بخاری های مادون قرمز برای سلامتی
مزیت بخاری های مادون قرمز، برای بهبود سیستم ایمنی

بخاری های مادون قرمز همچنین، برای بهبود سیستم ایمنی مفید شناخته شده اند. گرمای تولید شده توسط بخاری مادون قرمز می تواند به افزایش تولید گلبول های سفید خون که مسئول مبارزه با عفونت ها و بیماری ها هستند کمک کند. این مورد می تواند به حفظ سلامت افراد و کاهش خطر ابتلا به بیماری کمک کند.

علاوه براین مزایای بخاری تابشی مادون قرمز برای سلامت، این بخاری های برقی، می توانند با شل شدن عضلات و ایجاد حس آرامش به بهبود کیفیت خواب کمک کند. این امر می تواند به ویژه برای افرادی که از بی خوابی یا سایر اختلالات خواب رنج می برند مفید باشد.

به طور کلی بخاری تابشی مادون قرمز ، 5 ویژگی جالب توجه را برای سلامتی به ارمغان می آورد که در ادامه به تفصیل و با استناد به مطالعات معتبر به بیان آن ها می پردازیم.

5 مزیت شگفت انگیز بخاری تابشی مادون قرمز برای سلامتی

 1. تقویت سیستم ایمنی

یک بخاری مادون قرمز طول موج های گرمی تولید می کند که بدن ما به طور طبیعی جذب می کند. این گرمای اضافی به مویرگ‌های ما کمک می‌کند به طور طبیعی منبسط شوند که باعث افزایش اکسیژن و بازسازی گلبول قرمز می‌شود. هر دوی آنها برای سم زدایی اندام های اصلی ما بسیار مهم هستند. تعداد گلبول های سفید خون با استفاده از گرمایش مادون قرمز افزایش می یابد، که سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کند.

بخاری تابشی مادون قرمز برای سلامتی
بخاری تابشی مادون قرمز باعث تقویت سیستم ایمنی می شود.

با اختلاف اندکی، ادعاهایی مطرح شده است که مادون قرمز ممکن است برای بیماران سرطانی مفید باشد. گرمای مادون قرمز متمرکز در حال حاضر در برخی از درمان‌های سرطان در اروپا از جمله آلمان، هلند و اتریش استفاده می‌شود. “هیپرترمی” همچنین به عنوان درمان حرارتی شناخته می شود، درمانی است که در آن بافت بدن در معرض دمای بالا قرار می گیرد تا گرمای هسته بدن را افزایش دهد.

سرطان گرما را دوست ندارد و در این درمان سلول های سرطانی یا از بین می روند یا ضعیف می شوند. این باعث می شود که آنها بیشتر مستعد پرتودرمانی و شیمی درمانی های سنتی باشند.

تشعشعات حرارتی کامل بدن نیز در درمان افسردگی و بیماری لایم (depression and Lyme) مفید است. البته باید توجه داشته باشید که درمان حرارتی به دقت و توسط متخصصان پزشکی کنترل و انجام می شود و معمولاً از سونا یا لباس بدن مادون قرمز دور استفاده می شود.

 1. سلامت قلب و عروق

تحقیقات ناسا نشان داده است که گرمای مادون قرمز (دور) روی سیستم قلبی عروقی باعث تقویت قلب سالم در فضانوردان در فضا می شود. و اگر برای ناسا به اندازه کافی خوب است، برای ما نیز به اندازه کافی خوب خواهد بود.

کلینیک مایو و مجله کالج قلب و عروق آمریکا همچنین دریافتند که استفاده شدید از گرمایش مادون قرمز دور (از طریق سونای مادون قرمز) به طور قابل توجهی عملکرد عروق خونی را در بیماران مبتلا به دیابت، کلسترول بالا و سیگاری بهبود می بخشد.

 1. بهبود گردش خون

گرمای مادون قرمز مویرگ های بدن را گشاد می کند که گردش خون را تا حد زیادی بهبود می بخشد. این بدان معناست که خون رسانی به ماهیچه ها هنگام قرار گرفتن در معرض حرارت مادون قرمز افزایش می یابد. گردش خون بهبود یافته به بهبود زخم ها و درد عضلانی کمک می کند.

 1. درد و سفتی مفاصل را کاهش می دهد

مطالعات و آزمایشات بالینی گسترده در ژاپن و در ایالات متحده نشان داد که با درمان مادون قرمز “بسیاری از سفتی، درد و درد ناشی از افزایش سن کاهش می یابد”. طبق آزمایشات بالینی، درمان مادون قرمز باعث کاهش درد و سفتی در مفاصل می شود.

بخاری تابشی مادون قرمز برای درد مفاصل
بخاری تابشی مادون قرمز،درد و سفتی مفاصل را کاهش می دهد.

این ویژگی می تواند در فیزیوتراپی برای سهولت حرکت به سالمندان و برای توانبخشی ورزشکاران و بیمارانی که قبلا آسیب دیده اند استفاده شود.

 1. کاهش آلرژی                                                                                                                                                                   معمولا دیگرسیستم های گرمایشی از روش همرفت استفاده میکنند که در آن هوای محیط گرم شده و به صورت گردشی در محیط منتشر می شود و گرما به سمت سقف ساختمان فرار می باشد . یکی از نقاط ضعف این چنین سیستم ها معلق شدن گرد و غبار در فضا می باشد اما در سیستم های گرمایشی مادون قرمز گرما به صورت یکنواخت در تمامی سطوح منتشر و بدون ایجاد هرگونه گردش هوا میباشد.به همین دلیل هیچگونه گرد ، غبار و پرز قالی در هوا معلق نمی باشد و بسیار سازگار برای کسانی است که مشکلات تنفسی و آلرژیک دارند.
بخاری تابشی مادون قرمز و کاهش آلرژی
بخاری مادون قرمز برای افراد دارای مشکلات تنفسی مناسب است.

آیا گرمایش مادون قرمز ایمن است؟

گرمایش مادون قرمز 100٪  ایمن است و این مورد توسط مطالعات متعدد تأیید شده است. همچنین توسط موسسه ملی حفاظت در برابر تشعشعات انجام شده است. بخاری های مادون قرمز ما همان گرمای خورشید را تولید می کنند و هیچ اشعه مضر UV از پانل های بخاری های تابشی منتشر نمی شود.

گرمای مادون قرمز برخی از مزایای سلامتی استثنایی را ارائه می دهد که در گرمایش مرکزی معمولی دیده نمی شود. البته به هیچ وجه جایگزینی برای داشتن یک سبک زندگی سالم نیست. اما استفاده از گرمایش مادون قرمز در خانه یا محل کار شما نه تنها هزینه ها را کاهش می دهد، بلکه محیط سالم تری را در همه جا ایجاد می کند.

نمونه ای از امکانات یک بخاری تابشی مادون قرمز

مدل های پیشرفته مانند بخاری تابشی برقی آریاتیس IFS 2009S علاوه بر مزایای سلامتی، می توانند بسیاری از ویژگی های مفید رفاهی را برای راحت تر کردن زندگی ارائه دهند.

خرید هیتر تابشی آریاتیس IFS2009S

انرژی گرمایی مادون قرمز هیتر تابشی آریاتیس IFS 2009S، مانند نور خورشید عمل نموده اما فاقد اشعه فرابنفش می باشد، به همین دلیل برای بدن انسان و جاندارن بسیار مفید بوده و جنبه درمانی آن بسیار حائز اهمیت است:

 • دارای 4 بلند گو با کیفیت بسیار عالی.
 • استفاده از موزیک و گرمایش بصورت همزمان.
 • دارای سیستم بلوتوث جهت تنظیمات دما و بلند گوها.
 • قابل کنترل با اپلیکیشن اختصاصی برای سیستم های IOS و Android.
 • قابلیت کنترل 1 الی 1000 دستگاه با گوشی های هوشمند.
 • کاملا ضد آب و مقاوم در برابر باران و رطوبت(IP 65).
 • دارای سیستم کنترل از راه دور.
 • قابلیت تنظیم قدرت و گرمایش دستگاه در 5 مرحله از 500 الی 2000 وات.
 • امکان افزایش دمای قسمتی از سالن به صورت مقطعی یا یکسره
 • کمترین میزان مصرف برق و بازگشت سریع سرمایه
 • عدم نیاز به استفاده از هیتر های پر مصرف قدیمی
 • بدون نیاز به استفاده از موتورخانه شوفاژ برای گرمایش محیط
 • قابلیت کارکرد با برق تک فاز خانگی
 • بالاترین بازدهی حرارتی و صرفه جویی در مصرف برق
 • تبدیل کامل انرژی برق به گرمایش
 • کاملا سازگار با محیط زیست و عدم ایجاد آلایندگی.

 

کلام آخر:

به طور کلی، بخاری‌های مادون قرمز می‌توانند مزایای سلامتی مختلفی را ارائه دهند  به همین جهت به گزینه‌ای جذاب برای بسیاری از افراد تبدیل شده اند. بخاری های تابشی، می توانند گردش خون را بهبود بخشند، درد و خشکی مفاصل را کاهش دهند، سیستم ایمنی بدن را ارتقا داده و کیفیت خواب را بهبود بخشند. موارد گفته شده در بالا، تنها قسمتی از مزایای بخاری تابشی مادون قرمز برای سلامتی هستند.

با توجه به مطالعاتی که در این زمینه انجام شده اند و به آن ها اشاره کردیم، با اطمینان می توان گفت بخاری‌های مادون قرمز فواید زیادی برای سلامتی دارند که گرمایش مرکزی معمولی یا انواع دیگر دستگاه‌ها نمی‌توانند آن‌ها را فراهم کنند. بنابراین خرید یک بخاری مادون قرمز برای خانه یا محل کار نه تنها باعث صرفه جویی در انرژی و هزینه می شود، بلکه یک میکرو اقلیم سالم تری نیز ایجاد می کند. این نوع بخاری ها برای فضای باز، خانه های روستایی، ویلاها، آپارتمان ها، اتاق های مجزا و دفاتر مناسب هستند.

سوالات متداول در مورد بخاری تابشی مادون قرمز برای سلامتی

آیا هیتر تابشی واقعا برای سلامتی موثر است؟

بله هیتر های تابشی مادون قرمز برای عروق و مفاصل بسیار مفید می باشند.

گرمایش هیتر تابشی تا چه فاصله ای مناسب است؟

هیترهای تابشی برقی به نسبت قدرت و راندمان متفاوت بوده و تابش آن ها از فاصله دو تا چهار مترمناسب می باشد.

بدنه هیتر مادون قرمز از چه جنسی می باشد؟

بدنه هیتر های تابشی آریاتیس از جنس آلومینیوم سخت می باشند.

مکانیزم بخاری تابشی برای تنظیم گرما، چگونه است؟

بهترین روش برای کنترل گرما در هیتر تابشی برقی با ریموت کنترل جهت کاهش توان و گرمایش دستگاه می باشد

آیا بخاری تابشی آریاتیس، در صورت شروع گرم شدن بخاری برای اولین بار، بوی بد و دود ایجاد می کند؟

خیر در هیچ زمان، بوی بد و دود در بخاری ها تابشی آریاتیس وجود ندارد.

منابع:

https://aeno.com/blog/health-benefits-of-infrared-heaters ♦
https://www.warm4less.com/news/5-surprising-health-benefits-of-infrared-heating ♦

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
دسته بندی بخاری برقی بلاگ سیستم گرمایشی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت